Základní péče o vaší matraci

Základní péče o vaší matraci_1

Základní pravidlo odpočinku zní: bez kvalitního spánku nestojí den za nic. Pokud se nebudete schopni dobře vyspat, budete přes den unavení, neproduktivní a podráždění. K tomu, abyste byli schopni si odpočinout opravdu dobře, potřebujete dobrou postel a kvalitní matraci. Jejich výběru by měl člověk věnovat maximum pozornosti. Koupí té správné matrace to ale nekončí, je také třeba se o ní správně starat. Jak na to?

Proč je třeba se o matraci dobře starat?

Matrace je v průběhu odpočinku nosnou podpěrou vašeho těla, o kterou je potřeba dobře pečovat, protože na ní obvykle trávíte několik hodin během vašeho spánku a mnohdy postel – a tedy i matrace – slouží i jako místo, kde můžete relaxovat, číst si apod.

Aby mohla matrace dlouhodobě plnit všechny potřebné funkce a současně nikterak nezatěžovat v žádném směru váš organismus, bude zapotřebí se o ni řádně starat. Základem je pravidelné polohování matrace a její otáčení. Tato aktivita zajistí, že bude opotřebovávána rovnoměrně a tím bude matraci zajištěna delší životnost. Otáčení a polohování je totiž prevencí před vznikem prolomenin a ohybů v místech největší námahy.

Rošt jako součást péče o matraci

Každá matrace tvoří neoddělitelnou dvojici se svým roštem. Jedno ovlivňuje druhé a jejich spojení je skutečně velice úzké. Z hlediska působení na matraci je důležité, aby rošt umožňoval matraci „dýchat“ tím, že bude vzduchu umožněno cirkulovat a ovětrávat tak prostor těsně pod matrací. Dostatečně velké meziprostory u roštů jsou indikátorem možností pro dostatečně intenzivní přístup vzduchu. Volba správného roštu je tak důležitým krokem při udržování dostatečné hygieny u každé matrace.

Hygiena především

Z hygienického hlediska je však třeba starat se o matraci i jinak. Nejen během letních dní často dochází k intenzivnímu pocení spáčů, a proto je potřeba matraci chránit nejen před vnějším vlhkem, ale zároveň i před potem, který se do matrace vždy vsakuje.

Ideální je odnímatelný povrch, který zakrývá celou plochu matrace. Takový ochranný potah neboli chránič matrací je potom snadné stáhnout a vyprat. Jedná se o základní předpoklad snadné údržby, lze díky němu snadno zajistit hygienickou čistotu matrace a výsledkem je významný podíl na dobrém a kvalitním spánku.

Dalšími perfektními pomocníky pro správnou hygienu matrace jsou dezinfekční přípravek na matrace anebo vysavač roztočů.

Větrejte, větrej, větrejte

Zcela nedílnou součástí péče o matraci je větrání. Tato zdánlivě nesouvisející činnost je nesmírně důležitá. Díky cirkulaci vzduchu v místnosti se z matraci snadněji a rychleji odpaří vlhkost. Díky tomu bude matraci pomaleji stárnout, nebude ani trochu cítit „zatuchlinou“ a pro mnohé roztoče nebude tolik lákavým příbytkem.

Právě roztoči nebudou mít přílišnou radost ani ve chvíli, kdy dáte matraci na slunce. Pokud je venku hezky a slunečno, vyplatí se jednou za čas „vyvětrat“ matraci opravdu dokonale. 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení