Základní péče o vaší matraci

Základní péče o vaší matraci_1

Základní pravidlo odpočinku zní: bez kvalitního spánku nestojí den za nic. Pokud se nebudete schopni dobře vyspat, budete přes den unavení, neproduktivní a podráždění. K tomu, abyste byli schopni si odpočinout opravdu dobře, potřebujete dobrou postel a kvalitní matraci. Jejich výběru by měl člověk věnovat maximum pozornosti. Koupí té správné matrace to ale nekončí, je také třeba se o ní správně starat. Jak na to?

Proč je třeba se o matraci dobře starat?

Matrace je v průběhu odpočinku nosnou podpěrou vašeho těla, o kterou je potřeba dobře pečovat, protože na ní obvykle trávíte několik hodin během vašeho spánku a mnohdy postel – a tedy i matrace – slouží i jako místo, kde můžete relaxovat, číst si apod.

Aby mohla matrace dlouhodobě plnit všechny potřebné funkce a současně nikterak nezatěžovat v žádném směru váš organismus, bude zapotřebí se o ni řádně starat. Základem je pravidelné polohování matrace a její otáčení. Tato aktivita zajistí, že bude opotřebovávána rovnoměrně a tím bude matraci zajištěna delší životnost. Otáčení a polohování je totiž prevencí před vznikem prolomenin a ohybů v místech největší námahy.

Rošt jako součást péče o matraci

Každá matrace tvoří neoddělitelnou dvojici se svým roštem. Jedno ovlivňuje druhé a jejich spojení je skutečně velice úzké. Z hlediska působení na matraci je důležité, aby rošt umožňoval matraci „dýchat“ tím, že bude vzduchu umožněno cirkulovat a ovětrávat tak prostor těsně pod matrací. Dostatečně velké meziprostory u roštů jsou indikátorem možností pro dostatečně intenzivní přístup vzduchu. Volba správného roštu je tak důležitým krokem při udržování dostatečné hygieny u každé matrace.

Hygiena především

Z hygienického hlediska je však třeba starat se o matraci i jinak. Nejen během letních dní často dochází k intenzivnímu pocení spáčů, a proto je potřeba matraci chránit nejen před vnějším vlhkem, ale zároveň i před potem, který se do matrace vždy vsakuje.

Ideální je odnímatelný povrch, který zakrývá celou plochu matrace. Takový ochranný potah neboli chránič matrací je potom snadné stáhnout a vyprat. Jedná se o základní předpoklad snadné údržby, lze díky němu snadno zajistit hygienickou čistotu matrace a výsledkem je významný podíl na dobrém a kvalitním spánku.

Dalšími perfektními pomocníky pro správnou hygienu matrace jsou dezinfekční přípravek na matrace anebo vysavač roztočů.

Větrejte, větrej, větrejte

Zcela nedílnou součástí péče o matraci je větrání. Tato zdánlivě nesouvisející činnost je nesmírně důležitá. Díky cirkulaci vzduchu v místnosti se z matraci snadněji a rychleji odpaří vlhkost. Díky tomu bude matraci pomaleji stárnout, nebude ani trochu cítit „zatuchlinou“ a pro mnohé roztoče nebude tolik lákavým příbytkem.

Právě roztoči nebudou mít přílišnou radost ani ve chvíli, kdy dáte matraci na slunce. Pokud je venku hezky a slunečno, vyplatí se jednou za čas „vyvětrat“ matraci opravdu dokonale. 

×

Splátková kalkulačka ESSOX