Sedm největších mýtů o spánku

Bez názvu (999 × 498 px)

Nauka o spánku a jeho průvodních jevech není typicky exaktní věda a vědcům se tento obor zatím ani zdaleka nepovedlo přesně popsat a prozkoumat. Není tedy divu, že kolem spánku vzniklo a vzniká spousta (dnes už vyvrácených) mýtů a polopravd, kterými si mnohdy zbytečně komplikujeme život. Podívejte se spolu s comformatrace.cz na sedm z těch největších.

 

1.    Trpím nespavostí

Chronická nespavost je velmi závažná nemoc, která má přímý i nepřímý negativní vliv na organismus a kvalitu života vůbec. S auto-diagnózou buďte ale opatrní – to, že jste na váš vkus v noci až příliš často vzhůru, nebo se vám často nedaří usnout, nemusí být nutně projev nespavosti. Častěji bývá na vině mnohem prozaičtější důvod a i malá změna životního stylu dokáže zázraky.

 

2.    Nedostatek spánku doženu, nebo se naspím do zásoby

Tak tento plán vám bohužel nevyjde, tělo se zásobami spánku hospodařit moc neumí, takže na to raději nespoléhejte. Ano, krátkodobý výpadek spánku lze většinou snadno a rychle dohnat, ale naspat si nějakou tu hodinu dopředu není úplně nejlepší nápad. Když se budete do spaní nutit, budete akorát přetažení, přešlí a jenom si zbytečně rozhodíte denní rytmus.

 

3.    Alkohol před usnutím spánku prospěje

Možná také znáte, nebo i praktikujete poučku, že panáček nebo pivo před usnutím je lepší než prášek na spaní. Něco pravdy na tom jistě bude, ale pozor na dávkování. Přemíra alkoholu spánku nejen že nepomáhá, ale naopak vyloženě škodí. Ano, spánek je zdánlivě hluboký a tvrdý, ale vůbec ne posilující – vaše tělo má co dělat se zpracováním alkoholu a nezbývají mu kapacity na obvyklou spánkovou činnost.  

 

4.    Pro lepší spánek se musím pořádně unavit

Jistě, únava je jakýmsi základním předpokladem pro spánek, ale i zde platí, že všeho moc škodí. Nemá smysl se snažit za každou cenu unavit a jít do postele na pokraji sil, efekt totiž může být zcela opačný. Tělo a mozek stimulované velkou námahou může mít problém se dostat do spánkového režimu a vy pak paradoxně naspíte méně a s menším regeneračním účinkem.

Pro lepší spánek s co největším regeneračním účinkem pro naše tělo doporučujeme výběr ze zdravotních nebo ortopedických matraci.

 

5.    Prášek na spaní mi neublíží

Pokud si dvakrát či třikrát týdně pomáháte práškem k lepšímu spánku, či usnutí, měli byste se zamyslet. I když je to „jen“ několikrát do měsíce, pořád je to nestandardní užívání léků, kterým řešíte aktuální problém, nikoliv jeho příčinu, která může mít v budoucnosti daleko vážnější následky. A také se můžete dočkat chvíle, kdy už ani sebelepší prášek nezabere…

 

6.    Špatně jsem se vyspal, dnes se mi nebude dařit

Známe to asi všichni – každý den není posvícení a někdy náš spánek holt za moc nestojí. Jenže nemá smysl tomu přikládat zbytečně hluboký význam. Pokud se jedná o ojedinělou událost, naše tělo si s tím poradí. A tím, že po probdělé noci apriori očekáváme neúspěšný den, si na takový smolný den opravdu sami zbytečně zaděláváme.

 

7.    Máme to v rodině

Možná se vám to také stalo – je hluboká noc, vy koukáte do stropu a najednou si vzpomenete, jak jste slýchávali tatínka / babičku / pradědečka nadávat na nespavost a probdělé noci. Logicky vás tedy napadne, že jste tento neduh zkrátka a dobře podědili. Ale to je omyl, zatím se nepodařilo prokázat, že by nespavost samotná byla dědičná. Na vině bude spíš nějaký nevhodný návyk, raději se tedy zaměřte na jeho odstranění, než na pátrání po kvalitě spánku vašich předků.

×

Splátková kalkulačka ESSOX