Co pro nás znamená nedostatek anebo naopak přebytek spánku?

Bez názvu (999 × 498 px) (1)

Nedostatek spánku je věc, se kterou se alespoň občas potýká zřejmě každý z nás. Jaké z toho ale pro nás plynou rizika, proč je důležité si dopřát optimální dobu odpočinku a může nám přemíra spánku naopak uškodit? Na všechny tyto otázky se teď pokusíme odpovědět.

Kvalitní spánek = celosvětový problém

Odhaduje se, že téměř jedna třetina obyvatel takzvaných vyspělých zemí má problémy s usínáním a spánkem samotným. Je to velkou měrou dáno životním stylem a samozřejmě také jinými civilizačními chorobami. V mnoha případech se tak člověk dostává do začarovaného kruhu nevyspání, stresu a zdravotních i psychických potíží.

Kdejaké dítě školního věku ale také ví, že dostatek spánku je nezbytný základ pro bezproblémové fungování těla a dobrou psychickou pohodu. Velká část procesů v našich tělech se odehrává právě během spánku, kdy se tělo regeneruje, roste, hojí ze zranění, produkuje potřebné hormony a látky a u mužů dochází třeba také k tvorbě spermií. Samotnou kapitolou by pak byl náš mozek, který se při spaní přepne do režimu „učení“, přestane vnímat okolní vjemy a začne zpracovávat podněty a informace z uplynulého dne.

Jak vidno, během našeho spánku se toho děje opravdu mnoho a i proto je důležité dbát na kvalitě matrace. Ale málokdo si dokáže představit, o co vše se připravujeme nekvalitním a nedostatečným spánkem.

Jaká je optimální délka spánku?

Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Mnozí z nás si jistě vzpomenou na zažitou poučku o osmi hodinách práce, osmi hodinách odpočinku a osmi hodinách spánku. Skutečnost je ale o něco složitější. Nic jako univerzální optimální délka spánku neexistuje – každý z nás má individuální potřeby, které je třeba zohlednit. Každý z nás snáší jinak únavu, snadněji či obtížněji usíná a je jinak háklivý na rušivé vlivy. Důležité je tedy poslouchat a sledovat svoje tělo a vypozorovat svoji nejvhodnější dobu spánku.

Ani málo, ani moc

Problém totiž nastává, když naše tělo o tento optimální příděl spánku ošidíme. Nedostatek spánku má mnoho nepříjemných následků – únavou a malátností počínaje, přes sníženou reakční dobu, výkyvy nálad a schopnost se učit, až po vysoký tlak, zánětlivé onemocnění a počínající deprese. K podružným efektům pak patří například nezdravé stravovací návyky a následná obezita, nebo celkové oslabování organismu a jeho imunity.

Nicméně ani více neznamená v tomto případě lépe. Prakticky stejné následky můžete pociťovat, pokud budete spánkem trávit času více, než je nutné. Krátkodobý spánkový deficit, nebo naopak přebytek dokáže zdravé tělo vcelku bez problému absorbovat a zvládnout. Pokud jej ale těmto výzvám vystavujeme pravidelně a dlouhodobě, zaděláváme si na vcelku vážné zdravotní potíže. Ve svém vlastním zájmu tak nezapomínejme na jednu z nejdůležitějších složek našich životů – klidný a výživný spánek v optimálním dávkování. Vaše comfortmatrace.cz

×

Splátková kalkulačka ESSOX