Matrace pro dvojlůžko

Matrace pro dvojlůžko

Každý, kdo pro sebe shání vhodnou matraci, se z nejrůznějších článků, recenzí a prodejních průvodců dozvídá, že matrace by měla rozhodně odpovídat proporcím člověka, který na ní bude spát. Podle čeho ale vybírat matraci určenou pro dvojlůžko, na kterém společně spí dvě osoby naprosto rozdílných fyzických parametrů? I pro takový případ je ale naštěstí možné nalézt dobré a funkční řešení.

Parametry matrace pro dvojlůžku

Výběr matrace na dvojlůžko s rozdílnými parametry obou lůžkových ploch je zásadním předpokladem pro pohodlí a shodu partnerů sdílejících postel. Současně samozřejmě platí, že výběr sdílené matrace na dvojlůžko není vždy snadný, vybrat si tu pravou je dvojnásobně tak náročné než vybrat vhodnou matraci pro jedinou osobu. Vyplatí se však výběru věnovat maximum pozornosti a dostatek času.

Rozdíly ve váze a stavbě těla ženy a muže znamenají zásadně odlišné zatížení matrace na obou stranách postele. K prohnutí matrace dojde v případě, že je na posteli jedna matrace, na straně každého partnera jinak, což potom oba pocítí negativně. Při nerovnoměrném rozložení váhy na jediné matraci dochází k pohybům, které mohou druhého partnera budit ze spánku. To lze řešit dvěma různými způsoby, buď si pořídit dvě oddělené matrace, anebo jednu matraci s odlišnými vlastnostmi obou polovin.

Výhody a nevýhody různých řešení

Na jednotné matraci pro dvojlůžko je nevýhodou především rozložení váhy a neustálý pohyb při polohování těla může být pro druhého významně obtěžující. Jedna tuhost matrace navíc nemusí oběma vyhovovat ani z hlediska pohodlí při spánku.

V případě dvou oddělených matrací může být sice zajištěno, že oba partneři budou mít matraci přesně podle svých potřeb, cenou, kterou za to zaplatí, je ale existence „rýhy“ mezi oběma částmi postele, což může být pro leckoho nepříjemné.

Na trhu jsou však dostupné i matrace, které v sobě spojují výhody matrací oddělených i těch jednotných. Jedná se o matrace, které mají obě poloviny odlišnou tuhost, přesně podle potřeb každého z partnerů.

Další parametry pro výběr matrace

Udržení matrace v čistotě bude v případě volby jednolité matrace vždy složitější. Snímatelný potah je na dvojlůžko často natolik veliký, že se vám do běžné pračky nevejde. Dalším důležitým parametrem je každopádně cena. V takovém případě je ideální počkat si na některou z výhodných nabídek. V případě, že se jedná o dvě oddělené matrace, je skvělé, pokud se vám podaří nalézt nabídku typu 1+1.

Materiál matrace je také věcí, na kterou je třeba dbát. Pokud je jeden ze spáčů alergik, je samozřejmě nezbytné volit hypoalergenní matraci (matrace pro alergiky). Proti roztočům, bakteriím, ale i pachům jsou velmi účinné matrace obsahující stříbrná vlákna, vhodná jsou z tohoto pohledu i vlákna bambusová.

×

Splátková kalkulačka ESSOX