Taštičková vs. pěnová matrace

3_1

Při výběru nové matrace se dříve nebo později dostanete k otázce, jaký typ matrace zvolit. A dost možná se o něco později budete zabývat dilematem, zda si pořídit matraci taštičkovou nebo pěnovou? Otázka dobrá, odpověď poněkud složitější. Pojďme se tedy na tuto problematiku podívat trochu víc zblízka.

 

Pěna versus pružinky

U takto důležitých produktů, jako jsou matrace, bychom se měli rozhodovat na základě znalostí a faktů. Řekněme si tedy, co vše se skrývá pod těmito matracemi – nebo lépe řečeno, co je ukryto přímo v nich.

V případě taštičkových matrací se jedná o nejčastěji kovové pružinky, které jsou jedna po druhé zabalené v textilních obalech, nebo chcete-li, taštičkách. Tyto jednotlivě zabalené pružiny pak tvoří jádro matrace a dodává mu vynikající vlastnosti stran pohodlí, odolnosti, flexibility, prodyšnosti a blahodárného vlivu na vaše záda.  Vnější plocha matrace pak bývá tvořena klasickou pěnou, kokosovým vláknem a dalšími komponenty.

4

Pěnové matrace jsou oproti tomu tvořeny z převážné části průmyslově vyráběnou pěnou. Nejčastěji se můžeme setkat s pěnou polyuretanovou (PUR), která ale bývá čím dál častěji nahrazována materiály, jako je paměťová, či studená pěna. I tyto matrace nabízí spoustu variant složení, velikostí, nosností a tvrdosti.

2_1

Výhody a nevýhody

O žádné z těchto skupin matrací tak nelze s určitostí říct, že jsou lepší a vhodnější. I zde záleží na potřebách každého jednoho uživatele a jsme přesvědčeni, že každý zákazník by si z obou druhů vybral dobrou a kvalitní matraci. Přesto ale i zde existuje několik zásadních rozdílů.

Kvalita a pohodlí taštičkové matrace se přímo odvíjí od počtu pružin, tedy taštiček. Platí, že čím hustší síť taštiček, tím je matrace pohodlnější a lépe se vám přizpůsobí. Na druhou stranu je většina těchto matrací nevhodných pro použití na polohovatelných roštech. A vzhledem k jejich konstrukci jsou na tom hmotnostně zřejmě nejhůř ze všech běžných matrací.

Pěnové matrace ještě stále dominují trhu a tomu také odpovídá jejich nabídka, která je momentálně nejrozmanitější. Tyto matrace si můžete vybrat doslova na míru a dokonale tak vyhovět vašemu tělu a zdravotnímu stavu. Ve srovnání s taštičkovými matracemi pak pokulhávají zejména v prodyšnosti a ortopedických vlastnostech.

Která je lepší?

Pěnové matrace momentálně oslovují širší spektrum zákazníků. Pokud si výběr dobře rozmyslíte a pořídíte si matraci, která vám skutečně sedne, budete jistě spokojeni. Na druhou stranu, jestliže chcete vyzkoušet něco nového, taštičkové matrace jistě skýtají možnosti, které stojí minimálně za úvahu. Hlavní je výběr neuspěchat a v případě jakýchkoliv pochybností si nechat poradit. Zdravý a klidný spánek za to určitě stojí.

×

Splátková kalkulačka ESSOX