Jaká matrace je nejlepší: měkká nebo tvrdá?

1_2

Tato otázka je stejně zapeklitá, jako kdybyste se zeptali, jestli je lepší červené nebo bílé víno. Zkrátka a dobře, sto lidí, sto chutí. Jenom s tím rozdílem, že zatímco u vína rozhodují zejména chuťové pohárky, u tvrdosti matrace jsou to hlavně záda, páteř a klouby. A jelikož jsme se rozhodli tomuto tématu věnovat celý článek, i z toho už jistě tušíte, že odpověď nebude jednoznačná a úplně jednoduchá.

Proč máme měkké a tvrdé matrace?

Tvrdost, neboli tuhost matrace je parametr, který zásadně a možná i nejvíc ze všech ovlivňuje celkový dojem a komfort spaní. Na první dojem se projevuje odporem, který matrace klade vůči našemu tělu, když si na matraci sedneme, nebo lehneme. Je dána jednak vnitřní strukturou a také použitým materiálem. Výrobci matrací jsou schopni na trh uvést matrace od těch nejměkčích, až po ty nejtvrdší. A je jen na nás, po které sáhneme. Jenže víme kdy po které sáhnout?

2_2

Kdy je lepší tvrdá a kdy měkká

Při výběru tvrdosti matrace bychom měli dát na svůj pocit, ale také přihlédnout k určitým zásadám. Někomu prostě vyhovuje měkká matrace, aniž by věděl proč a někdo se vyspí na čemkoliv, bez toho, aby to mělo vliv na jeho spánek. To je ovšem poměrně rizikové, protože jestliže léta spíte na nevhodném podkladu, můžete si pomalu a nenápadně zadělávat na nezvratné a velmi nepříjemné zdravotní potíže.

Váha, věk, zdravotní dispozice

A co jsou tedy ty zásady, na které bychom neměli zapomínat? Tvrdost matrace je v prvé řadě velmi spjatá s váhou jejího uživatele. Obvykle tak platí, že čím je člověk těžší, tím potřebuje tvrdší matraci. A je to logické, těžší tělo potřebuje pevnější základ a oporu.

Často se také stává, že ženy preferují měkčí matrace než muži, což je zase dáno jejich jemnější tělesnou konstitucí. A podceňovat bychom neměli ani skutečnost, že z tvrdších matrací se lépe vstává, což může být zase zásadní fakt zejména pro starší lidi s horší pohyblivostí.

A už vůbec bychom neměli ignorovat případná doporučení vašeho lékaře, či fyzioterapeuta. Protože i když se vám zdá, že spaní na měkčí, či naopak tvrdší matraci je pro vás krajně nepohodlné a možná i bolestivé, často se stává, že tělo potřebuje pár dní na přivyknutí si na novou matraci.

3_2

Která je lepší?

Vraťme se tedy k původní otázce, i když teď už asi sami znáte naši odpověď. Kvalitní tvrdé matrace jsou stejně dobré jako kvalitní matrace měkké. Otázka tedy spíš zní, která matrace je lepší právě pro vás? A pokud je tato otázka pro vás aktuální a nevíte si rady s tvrdostí matrace, rozhodně ji neuspěchejte, zvažte všechna pro i proti a neváhejte se poradit s odborníkem. Matraci nepořizujete každý den a nová, zdravá záda si nekoupíte už nikdy.

×

Splátková kalkulačka ESSOX