Která zdravotní matrace je ta ideální pro Vás?

Pojem zdravotní matrace je v současné době používán velmi často, byť poněkud nesprávně. V případě matrace totiž nejde o zdravotní pomůcku, která má na označení „zdravotní“ nárok daný ze zákona. V případě matrací tak slovo zdravotní odkazuje spíše na kvalitu použitých materiálů a jejich vlastnosti, díky kterým je zajištěna z ortopedického hlediska vhodná spánková poloha (někdy je také používán pojem ortopedické matrace). To ale nic nemění na tom, že výběr matrace je pro kvalitu spánku a odpočinku zásadní věcí, ke které je třeba přistoupit s maximální opatrností. V opačném případě čeká na člověka po probuzení bolest za krkem či ve spodní části zad, únava či špatná nálada.

 

Co je zdravotní matrace?

25

Jako zdravotní či ortopedické jsou označovány takové matrace, které využívají unikátních vlastností materiálů typu paměťové pěny či latexu k tomu, aby člověku poskytly ve spánku dostatečnou oporu a umožnily jeho páteři fixovat se v přirozené poloze. Jen tak je zajištěno, že nebude docházet k deformacím páteře vedoucím k bolestem zad a nedostatečnému či neefektivnímu odpočinku při spánku.

Je zřejmé, že zdravotní matrace by měly být současně vyrobeny z materiálů, které jsou absolutně nezávadné a také hypoalergenní. Současně by měly být schopné zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu čímž napomohou zajistit odvětrávání potu a vlhkosti i udržet ideální teplotní komfort.

 

Matrace z pěnových materiálů

26

Matrace ze zmíněných materiálů se dokáží přizpůsobit vnějším podmínkám jako je teplota či tlak a „obtéct“ tělo člověka tak, že mu umožní fixaci v naprosto přirozené poloze. Tím, že nevytváří protitlak navíc ulevují jeho velkým kloubům a ani nikterak neovlivňují jeho krevní oběh. Tyto matrace minimalizují riziko bolesti zad, což je vzhledem k typickému životnímu stylu současné doby více než žádoucí.

 

Pro koho jsou zdravotní matrace určeny?

27

Obecně platí, že zdravotní matrace jsou se svými specifickými vlastnostmi vhodné nejen pro lidi, které trápí bolesti zad, ale pro všechny dospělé, kterým záleží na kvalitním spánku. I zde ale existují jistá omezení. Především je třeba zdůraznit, že zdravotní matrace nejsou určeny pro děti a dospívající, jejichž páteř a stavba těla stále prochází vývojem, který by tyto speciální materiály mohly negativně ovlivnit.

Stejně tak platí, že každý člověk má jiné potřeby a požadavky. I když se zdravotní matrace dokáží danému člověku do jisté míry přizpůsobit, je zásadní, aby mu matrace byla příjemná. Pouze v takovém případě mu přinese skutečně kvalitní odpočinek. V ideálním případě se proto snažte matraci vyzkoušet a v případě jakýchkoliv dotazů a nejasností se poradit s odborníky. Jak bylo uvedeno již v úvodu, pojem zdravotní není v případě matrací sám o sobě známkou kvality, tu definují až její skutečné vlastnosti.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX