Jaká je ta správná dětská matrace?

Jestliže je pro dospělé výběr vhodné matrace důležitý, neboť zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu odpočinku a eliminuje bolesti zad i páteře, pro děti to platí dvojnásob. U dětí a dospívajících se stavba těla stále vyvíjí a špatná volba matrace tak může mít ještě vážnější následky než u nás dospělých. Stejně tak je třeba rozlišovat mezi malými dětmi a teenagery, děti v různém věku mají jiné potřeby a požadavky. Vybrat za této situace pro své potomky tu správnou matraci tak nemusí být pro rodiče jednoduchý úkol. Podle čeho se řídit? A existují vůbec pro výběr dětské matrace nějaká obecná pravidla?

 

Matrace do dětských postýlek

23

Miminka a malé děti tráví v postýlce podstatnou část dne, je tedy nasnadě, že bez správné matrace se opravdu neobejdou. Dětská matrace by měla splňovat několik požadavků. Předně je z bezpečnostního hlediska třeba, aby matrace do dětské postýlky přesně zapadala a nevytvářela na okrajích mezery, do kterých by dítě mohlo některou končetinou zapadnout a zranit se. Stejně tak by mělo jít o matraci od prověřeného značkového výrobce, neboť jen tak lze garantovat, že na výrobu matrace nebyly použity žádné škodlivé chemikálie. Mezi vhodné materiály patří kokosové vlákno, latex apod. V neposlední řadě by měla matrace disponovat snímatelným a snadno pratelným povrchem. Matrace by měla být také prodyšná, aby umožnila cirkulaci vzduchu a zamezila přehřívání dětského organismu. Co se tvrdosti týče, pro malé děti je doporučována střední úroveň tvrdosti. Příliš tvrdá nebo naopak příliš měkká matrace by způsobovaly deformaci dětské páteře, která by se nemohla správně vyvíjet.

 

Větší děti a dospívající

24

Ve chvíli, kdy se dítě přestěhuje z dětské postýlky na klasickou postel, bude potřebovat i novou matraci. Ta musí v každé etapě jeho dospívání odpovídat svojí nosností (nikdy by matrace neměla mít menší nosnost, než kolik dítě váží) a měla by být vyrobena z kvalitních materiálů i být dostatečně prodyšná kvůli odvětrávání potu a vlhkosti. Pro děti i dospívající obecně platí, že by neměli používat matrace z paměťové pěny nebo se zónovým rozdělením. Tyto speciální typy matrací přináší dospělým mnoho výhod, pro stále se vyvíjející páteř ale vhodné nejsou. I když už dítě používá postel klasických rozměrů, odolejte pokušení pořídit mu tuto, na první pohled zajímavou a kvalitní, matraci.

Větší děti už s vámi mohou při výběru matrace komunikovat, nechte je proto matraci vyzkoušet a dbejte na jejich názor, na matraci se dítě musí cítit pohodlně a příjemně. Pokud tomu tak není, vezměte jeho názor na vědomí a snažte se sehnat matraci jinou, vhodnější. Stejně jako ve chvíli, kdy si vybíráte matraci pro sebe, pokud máte jakékoliv otázky, neváhejte se poradit s profesionály v oboru.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX