Kdy je dobrá tvrdá matrace?

Bolest zad a páteře, vstávání se šatnou náladou, brzká únava – to jsou jen některé z důsledků špatně vybrané matrace a neefektivního odpočinku při spánku. Výběr vhodné matrace je proto nesmírně důležitým krokem, který v konečném důsledku ovlivní i náš pracovní a soukromý život. Protože každý z nás je ale neopakovatelný originál, není ani možné říci o té či oné matraci, že právě ona je nejlepší. Je třeba vybrat si takovou, která bude vyhovovat právě vám. Přesto se lze ale při výběru do jisté míry řídit některými obecnými pravidly. Třeba těmi, které se týkají tvrdé matrace. Kdy je vhodné o ní uvažovat?

 

Proč je výběr matrace tak důležitý?

20

Primárním úkolem matrace je poskytovat našemu tělu, především pak páteři, při spánku dostatečnou oporu. Správně zvolená matrace by měla páteř fixovat ve správné poloze a nenutit ji k tomu, aby se deformovala. Špatný výběr matrace vede k tomu, že tato základní funkce není naplněna a výsledkem jsou bolesti zad i kloubů či negativní působení na krevní oběh.

 

Tvrdá matrace

21

Ještě nedávno byla tvrdší matrace považována obecně za vhodnější. Tento přístup je v dnešní době již překonaný a platí výše uvedené, tj. to, že každému vyhovuje něco jiného. Stále lze ale říci, že tvrdší matrace jsou lepší volbou pro lidi s vyšší tělesnou hmotností či trpí bolestmi zad. Pro ně je právě tvrdší matrace jediným způsobem, jak dostatečně zafixovat páteř ve správné poloze a poskytnout jí pevnou oporu.

V opačném případě páteř tuto oporu mít nebude, a to bude nutit svaly tuto situaci napravit a pracovat celou noc. Kromě bolesti zad tak bude výsledkem i nedostatečný odpočinek.

 

Příliš tvrdá matrace?

22

Výše uvedené jistě platí, matrace se ale nedělí jen na tvrdé a měkké, existuje mnoho mezistupňů. Jak tedy poznat, že tato tvrdá matrace je už tvrdá až moc? Příliš tvrdá matrace způsobí člověku podobné problémy jako matrace příliš měkká, rozdíl je pouze v tom, že u měkké matrace vás bude bolet spíše krční páteř, zatímco po noci strávené na matraci příliš tvrdé to bude pravděpodobně spodní část zad. Příčina je stále stejná, páteř je v nepřirozené poloze.

Jednoduchý test sloužící k ověření té správné tvrdosti matrace spočívá v tom, že si lehnete na záda a zkusíte pod jejich spodní část vsunout ruku. V ideálním případě ruka projde, ale mezi ní a zády už nebude žádné místo. Pokud ruku po záda vůbec nevsunete, je matrace příliš měkká, pokud je mezi ní a zády pořád hodně místa, je příliš tvrdá.

Výběr matrace nikdy nepodceňujte a věnujte mu maximální pozornost. V případě, že si nejste jistí nebo se chcete o konkrétní matrace dozvědět více, neváhejte se obrátit na odborníky. Čas, který věnujete výběru matrace se vám mnohonásobně vrátí v podobě kvalitního odpočinku a životní energie!

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX