Jak vybrat matraci pro miminko?

Všichni rodiče touží po tom, aby mohli svému děťátku vytvořit to nejlepší možné zázemí. Pro ty nejmenší to znamená především maximálně kvalitní místo pro spaní, neboť právě v postýlce tráví novorozenci velkou část svého dne. Z hlediska zdravotní nezávadnosti a přirozeného vývoje dítěte jde potom v první řadě o kvalitu matrace, jejímuž výběru je třeba věnovat tu nejvyšší pozornost. Co ale znamená „nejlepší matrace pro miminko“? Podle čeho vybírat nejvhodnější matrace pro novorozence?

Velikost a materiál

14

Výběr správné velikosti matrace pro miminko není nikterak obtížný, musí zkrátka pasovat do dětské postýlky. Pokud není lůžko nějakým způsobem atypické, nebude se jednat o velký problém a matrace standardních velikostí jsou na trhu běžně k dostání. Zdůraznit je na tomto místě potřeba snad pouze to, že se opravdu nevyplatí pokoušet se umístit do postýlky např. matraci určenou pro menší lůžka. Ve chvíli, kdy dítě začne dělat první krůčky, mohlo by snad nožičkou zapadnout do vzniklých mezer apod.

Z hlediska materiálu matrace je na místě volit takový, který je hypoalergenní, otestovaný na jinou zdravotní nezávadnost, pokud možno minimalizuje šíření virů a bakterií, a také dostatečně prodyšný, aby jednak zabraňoval přehřívání malého tělíčka, jednak aby skrze něj mohl odcházet vydechovaný oxid uhličitý. V současné době je na trhu několik typů materiálu splňujícího výše uvedené parametry. Patří mezi ně oblíbené kokosové vlákno, přírodní latex a celá řada dalších pěnových materiálů nabízených pod rozličnými komerčními názvy.

Tvrdost matrace a další parametry

15

Hlavní funkcí matrace pro kojence je poskytovat dětskému tělu dostatečně pevnou podporu. Příliš měkká matrace by se pod dítětem deformovala, a tuto funkci neplnila. Výsledkem by mohl být i chybný vývoj páteře, se všemi negativními důsledky v pozdějším věku. Obecná pravidla proto velí vybírat pro děti spíše tvrdší matrace.

Mezi další parametry, které se vyplatí vzít pří výběru nejvhodnější matrace pro novorozence v potaz, je její oboustrannost, pro údržbu a hygienu je možnost matraci otáčet k nezaplacení. Ze stejných důvodů se vyplatí, pokud má matrace snadno snímatelný potah. Matraci pro miminko samozřejmě nevybíráme pouze na několik málo měsíců, je velmi pravděpodobné, že bude dítěti sloužit i v době, kdy začne dělat první krůčky. Z tohoto pohledu je proto vhodné, aby matrace disponovala okraji zajišťujícími bezpečný nášlap.

Shrnutí

16

Výběr zdravotní matrace pro miminko je důležitým krokem, který ovlivní kvalitu prvních měsíců a let jeho života. Všichni rodiče by mu tak měli věnovat dostatečnou pozornost a snažit se o to, aby matrace pro jejich miminko splňovala maximum z parametrů, na kterých závisí její kvalita.

×

Splátková kalkulačka ESSOX