Jak vybrat matrace pro bolavá záda?

Kvalitní spánek je zásadní pro náš fyzický i psychický stav a bez něj nás ráno jen těžko zastihne v dobrém rozpoložení, potažmo fyzické kondici. K tomu, aby se člověk dobře vyspal, je však potřeba naplnění několika podmínek, mezi kterými nemůže nikdy chybět vhodná a kvalitní matrace. Zvláště v době, kdy sedavá zaměstnání a celkový životní styl s nedostatkem pohybu způsobily doslova epidemii problémů s bolestí zad, je třeba věnovat výběru matrace dostatečnou pozornost. Jaké konkrétní charakteristiky by tedy měla mít matrace, která nám bolesti zad nejen nezhorší, ale alespoň částečně nám od nich uleví? Jak by měla vypadat nejlepší matrace pro bolavá záda?

 

Tvrdost matrace

8

V případě, že trpíte bolestmi zad, tvrdost matrace byste měli volit z prostřední části stupnice tvrdosti. Příliš měkká matrace vám totiž nedokáže poskytnout dostatečnou oporu, páteř budete mít ve spánku nepřirozeně prohnutou a na některá místa – např. na meziobratlové ploténky – bude vyvíjen přílišný tlak. Naopak, zvolíte-li matraci příliš tvrdou, páteř bude taktéž nucena zaujmout pro ni nepřirozenou polohu a výsledek bude podobný. Správně zvolená matrace by se měla v místech, kde na ni působí tlak, prohýbat, ale pouze do té míry, aby udržela páteř v rovné poloze. Příliš měkká i tvrdá matrace a bolest zad jsou spojené nádoby.

 

Ortopedické matrace

28

Pro ty, které bolest zad skutečně trápí, se vyplatí hledat rovnou v segmentu ortopedických matrací, recenzí a zkušeností zákazníků s nimi je na síti více než dost k tomu, aby si zákazník vybral tu pravou. Ortopedické matrace pro bolavá záda jsou rozděleny na několik anatomických zón (typicky 3, 5 či 7), které poskytují podporu různým částem těla, hlavě, krku, ramenům, krční páteři, bedrům atd. Tím umožňují, aby se tlak těla na matraci efektivně rozložil a páteř zaujmula svoji přirozenou pozici.

Materiálů, které výše uvedené parametry dokáží naplnit, je hned několik. Může se jednat o latex, tzv. paměťovou pěnu, případně taštičkové pružiny. Kromě ortopedických vlastností by kvalitní matrace měla být dostatečně prodyšná, ideálně potom ve spojení s lamelovým roštem. Je zřejmé, že matraci je třeba vybírat vždy s ohledem na velikost a hmotnost postavy. Řešit lze i specifické případy, kdy ortopedické matrace shání např. manželé, z nichž každý potřebuje výrazně jinou. Takovou situaci lze řešit buď nákupem dvou matrací se speciálním spojovacím prvkem, případně matrace, které mají obě strany odlišné tvrdosti.

 

Shrnutí

1
Výběr matrace pro bolavá záda je důležitým krokem, který může významně ovlivnit naše zdraví. Je proto třeba jej v žádném případě nepodceňovat. Ten pravý test však přijde až během prvních nocí na nové matraci. Pokud v této době zjistíme, že nám matrace nevyhovuje, je na místě bez váhání využít lhůtu na vrácení produktu.

×

Splátková kalkulačka ESSOX