Jak vybrat matrace pro děti?

Spánek představuje činnost, které se – kromě toho, že je pro člověka fyziologickou nezbytností – většina z nás oddává s velkým potěšením. Pokud k němu ale naše tělo nemá ty správné podmínky, může nás ráno čekat nepříjemné probuzení naplněné bolestí zad nebo krční páteře. I přesto, že taková bolest může být velmi nepříjemná, nejedná se o to nejhorší, co může způsobit nevhodně zvolená matrace na lůžku. Právě matrace má totiž pro zdravou polohu těla při spánku zásadní důležitost. Zvláště u dětí a dospívajících, jejichž těla se stále vyvíjejí, potom může podcenění jejího výběru vést k vážným a obtížně napravitelným změnám na mladé páteři. Jak konkrétně tedy takovou matraci pro dítě vybrat? Na co se zaměřit? Jak vybrat tu opravdu nejlepší matraci pro děti?

Proč je kvalita matrace důležitá?

2

Matrace poskytuje při spánku tělu oporu a zajišťuje jeho anatomickou polohu. Význam naplnění této funkce spočívá v tom, že umožňuje člověku odpočívat tak, aby se jeho páteř ve spánku nedeformovala, což zabraňuje již zmíněným bolestem nebo jejímu špatnému vývoji v případě dětí a teenagerů. Kvalitní a dobře zvolená matrace pro děti (i dospělé) navíc umožňuje tělu dostatečně se uvolnit a odpočinek je tak výrazně efektivnější než v opačném případě. Jinými slovy, je to právě matrace, která se významně podílí na tom, že člověk opravdu vstává svěží a odpočinutý, nikoliv unavený a „rozlámaný“.

Matrace pro novorozence a malé děti

3

Při výběru matrace pro novorozence a batolata je třeba mít na paměti, že na lůžku tráví delší čas než dospělí, často i podstatnou část dne. Je proto velmi důležité nákup matrace vhodné pro děti nepodcenit. Dnešním standardem jsou matrace z přírodních a hypoalergenních materiálů, jako je např. kokosové vlákno. Pro děti je tato vlastnost matrace zvláště důležitá.

Vyšší tvrdost matrace pro děti je obecně doporučována, na klasické stupnici tuhosti od jedné do pěti by měla být na úrovni 3 a vyšší. Pro novorozence je tvrdší matrace velmi důležitá i proto, že snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí.

Matrace pro starší děti a teenagery

4

Pravidlo vyšší tvrdosti matrace pro děti je doporučeno dodržovat i u dospívajících, kterým musí také poskytovat dostatečnou ortopedickou podporu. Při výběru je na kupujícím, aby zvážil, jaký rozměr matrace bude nejvhodnější. Na rozdíl od matrací pro malé děti, které jsou v dětských postýlkách používány po relativně krátkou dobu, než se děti „přestěhují“ na větší lůžko, matrace pro starší děti je třeba vybírat v rozměrech s dostatečnou rezervou. Vždy ale záleží samozřejmě na tom, jakého věku, výšky a hmotnosti je dítě, pro které je matrace vybírána. Pro děti obecně nejsou vhodné speciální matrace s rozdělenými zónami, ty jsou určeny spíše pro dospělé, s jejich nákupem proto zatím rozhodně nespěchejte.

Na trhu jsou k dostání matrace z pur pěny pro děti, matrace z kokosových vláken a dalších materiálů. Vždy by však měly naplňovat parametry popsané výše.

Výběr matrace pro děti je jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba při zařizování dětského pokoje řešit. Otázka jak vybrat matraci pro dítě může mít význam pro celý jeho další život. Věnujte jí proto dostatečnou pozornost a v případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat!

×

Splátková kalkulačka ESSOX