Matrace do dvojlůžka – jedna společná či dvě samostatné?

1

Výběr správné matrace je dosti ošemetná věc a není radno ji podceňovat. Neměli bychom se v žádném případě řídit pouze cenou, nebo doporučením známých. Je velmi důležité si uvědomit, že každý člověk je originál a pro spaní potřebuje jiné podmínky. A zdravý spánek je zároveň naprosto nezbytný pro potřebný odpočinek, předcházení bolestem svalů a kloubů a u dětí také pro správný růst a vývoj. A pokud přemýšlíte o pořízení společné matrace do dvojlůžka, hned máte další proměnou na světě. Je tedy lepší sáhnout po této variantě, nebo volit raději dvě samostatné matrace?

Výhody a nevýhody dvojlůžek

Spaní na dvojlůžkách a manželských postelí je dnes v podstatě standard pro většinu partnerských a manželských dvojic. Je tedy logické (a v mnoha ohledech také praktické) pořizovat pro tyto postele přikrývky, peřiny, polštáře, přehozy, prostěradla a povlečení. Jenže u matrací už jde o mnohem víc, než o vzhled a sladění s interiérem. Zásadní je to, co jsme zmiňovali už v úvodu – zohlednit vaše individuální potřeby, zdravotní stav a tělesnou stavbu. A ruku na srdce, toto bývá u partnerů, kteří sdílí jednu postel, velmi často rozdílné.

Důležité parametry pro výběr matrace

Velkou pozornost byste měli věnovat samotnému typu matrace. Těch je tudíž na trhu velká řada a design matrace může mít velký vliv na kvalitu spánku. Při procházení obchodů a e-shopů narazíte na pojmy jako jsou taštičkové, oboustranné či masážní matrace. O specifikách jednotlivých druhů se můžete dočíst jinde, už tady ale můžete mít jiné preference než váš partner.

Kapitola sama o sobě je pak tuhost matrace a s ní úzce související nosnost. Obzvlášť mezi ženami a muži jsou v tomto ohledu nejmarkantnější rozdíly. A v žádném případě se nevyplatí dělat velké kompromisy, s velkou pravděpodobností bude jeden z páru nespokojený a neblaze se na něm začne projevovat snížená kvalita spánku.

2

Další nástrahy a rizika

Může se ale samozřejmě stát, že narazíte na takovou matraci, která bude vyhovovat vám oběma. Ovšem ani pak nemusíte mít vyhráno, jsou tady další věci, na které je třeba si dát pozor. Pokud jste zvyklí používat polohovací rošt, a to v jiné poloze, než váš partner, můžete mít problém s deformací společné matrace. Dále může nastat komplikace s velikostí samotné matrace vůči posteli či roštu – u dvou matrací se dá nějaký ten centimetr navíc zamaskovat, nebo naopak vyplnit, u společné matrace to může být oříšek. Nezapomeňte také, že jakmile u jednoho z vás dojde k proležení, opotřebení, nebo poškození matrace, je nutné vyměnit ji celou, i když druhá strana je stále jako nová. A v neposlední řadě, oddělené matrace mají tu výhodu, že tolik necítíte pohyby a otřesy na druhé straně postele.

3

Vybírejte opatrně

V žádném případě vás ale nechceme od pořízení společné matrace odrazovat. Můžete s ní být velmi spokojeni a stane se pro vás jasnou volbou. Chceme vám jen říct, abyste při jejím výběru byli opatrní a pečlivě zvážili všechna rizika.

×

Splátková kalkulačka ESSOX