Fáze spánku u dospělých a dětí

Bez názvu (999 × 498 px) (1)

Spánek obvykle bereme jako běžnou, přirozenou a více či méně příjemnou část dne. Je ale docela zajímavé se na tento fenomén podívat více z vědeckého pohledu, poznat jeho fáze a vývoj s věkem člověka. Možná vám následující informace také pomůžou odpovědět některé otázky a pochopit vaše potíže s usínáním a spánkem vůbec.

Když se člověk narodí

V prvé řadě je třeba říct, že náš spánek se s věkem mění, stejně jako se mění třeba tělo, nebo naše mysl. Novorozenci nemají ani ponětí o tom, kdy by měli spát a kdy být vzhůru. Obvykle to trvá několik týdnů až měsíců, než se miminka naučí rozlišovat dobu pro spaní a dobu pro bdění. Většina rodičů si ale jistě vzpomene, že ani potom není se spánkem u dětí vyhráno. Jejich spánek je mnohem mělčí a proto se velmi lehce vzbudí.

Dvě základní fáze spánku

Jak už bylo ale zmíněno, spánek se vyvíjí spolu s dítětem a brzy se začne dělit do dvou základních částí. Tou první je takzvaná aktivní fáze. Během ní jsou děti náchylnější na probuzení, jejich dech je nepravidelný a je možné pozorovat těkavé pohyby víček a těla. V tomto čase, který zabírá zhruba polovinu spánku se také v těle odbývá proces růstu, učení a zpracovávání nových informací.

Druhou půlku spánku pak tvoří klidná fáze. Jak už její název napovídá, tělo je při ní v klidu, pravidelně dýchá a dostává se do hlubokého spánku, ve kterém odpočívá a regeneruje se. U dětí je paradoxně žádoucí trávit více času v aktivním spánku, protože vývoj mozku a učení je pro ně v tomto období důležitější, než regenerace, kterou dokážou oproti dospělým zvládnout v mnohem kratším čase.

Spánek dětí a dospělých

V průběhu dospívání se tyto dvě fáze spánku pomalu překlopí do podobných, ale přece jen trochu odlišných (a také delších) fází spánku dospělých. Zde je nazýváme REM (z anglického Rapid Eye Movement) a NREM (neboli non-REM). Střídání těchto dvou cyklů probíhá zhruba po hodině a půl. Pokud považujeme za optimální dobu spánku cca 8 hodin, zažijeme tedy za noc 4–6 těchto cyklů.

REM a NREM

A v čem se tedy tyto dvě fáze liší? REM spánek se vyznačuje (a je od toho také pojmenovaný) rychlým pohybem zavřených očí, zvýšenou mozkovou aktivitou a nepravidelným dýcháním a srdečním tepem. V této době se nám také zdají sny a jsme náchylnější na probuzení.

NREM spánek je oproti tomu hlubší, není tak snadné se z něj probudit, mozek při něm zpracovává zážitky a „ukládá“ nová data, tělo se regeneruje. Z tohoto důvodu je tato fáze s postupujícím věkem čím dál potřebnější. Obzvláště v pokročilém věku, kdy jsou lidé více náchylní na probuzení a jejich spánek je častěji přerušován.

Dbejte na kvalitní spánek

Jak je vidno, náš spánek je ovlivňován mnoha faktory a ne všechny jsme schopni přímo řídit. Co ale můžeme razantně vylepšit, je to, na čem se ukládáme ke spánku a odpočinku. Kvalitní a správně zvolená matrace dokáže zázraky – nepodceňujte tento faktor a dopřejte si opravdu kvalitní a zdravý spánek v maximální možné míře. Vaše comfortmatrace.cz

 

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX